Thursday 26 January 2017

Emiraty w skrócie

Może od przedstawienia sylwetki kraju powinnam zacząć na samym początku, ale nic straconego!

Zjednoczony Emiraty Arabskie powstały w skutek połączenia się siedmiu emiratów – Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah i Fujairah 2 grudnia 1971 r. co daje nam kraj, który liczy sobie zaledwie 45 lat. Właśnie to drugiego grudnia obchodzony jest „National Day” - kraj przybiera czerwono-biało-zielono-czarne barwy i odnosi się wrażenie, że każdy za punkt honoru objął sobie przystrojenie siebie/samochodu/domu w narodowe barwy. Prezydentem jest Khalifa bin Zayed Al Nahyan, którego portret wraz z szejkiem Dubaju często zajmuje zaszczytne miejsce na ścianach nie tylko instytucji rządowych ale np. małej restauracji czy sklepu z dywanami. Walutą jest dirham (AED), który dzieli się na fils (100 filsów = 1 dirham). W obiegu jest 7 banknotów (o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000) oraz 3 monety (25, 50 i 1). Gdy przy kasie wyskoczy do zapłaty kwota z końcówką 10, 70 czy 95 filsów, zwyczajniej się taką kwotę zaokrągla.

Emiraty zajmują siódmą pozycję na liście krajów o najwyższej ilości złóż ropy naftowej. Litr benzyny kosztuje tu mniej niż litr wody. Pomimo ciągle rosnącej turystyki, to właśnie eksport ropy naftowej i gazu ziemnego wciąż jest głównym motorem napędzającym gospodarkę tego kraju.
Nie ma wątpliwości, że Emiraty przodują jeśli chodzi o rozwój infrastruktury. Tylu zaawansowanych budowli takich jak Ferrari World, Yas Mall, Atlantis czy sztuczna wyspa w kształcie palmy albo mapy świata na próżno szukać w innych krajach.

Pod względem geograficzno-przyrodniczym znajdziemy tutaj piękne plaże, skaliste góry, pustynie bez grama zieleni ciągnące się aż po horyzont oraz zielone oazy pełne daktyli i cytryn.

W Al Ain oderwiemy się od pustynnego klimatu i zanurkujemy w piękne zielone miasto, w Ras Al Khaimah i Fujeirah ukarzą nam się skaliste góry z najwyższymi szczytami w kraju, a w Abu Dhabi możemy podziwiać las namorzynowy wypełniający się ćwierkaniem ptaków.

W ZEA istnieją tylko i wyłącznie dwie sieci telekomunikacyjne – Du i Etisalat. Dostarczają wszystko – od kart SIM po telewizję kablową. Umieszczanie własnych anten satelitarnych na dachach jest nielegalne.

Emiraty posiadają dwóch przewoźników – Emirates i Etihad. Emirates codziennie wykonuje loty bezpośrednie na trasie Warszawa – Dubaj (DXB). Dubaj dorobił się dwóch lotnisk – Dubai International (DXB) oraz Dubai World Central (DWC). Na to drugie linia WizzAir wykonuje loty bezpośrednie z Katowic we wtorki, czwartki i soboty.

Językiem urzędowym jest arabski, ale bez problemu wszyscy tutaj posługują się j. angielskim, nawet w urzędach, jednakże wszystkie oficjalne dokumenty wydawane przez takie instytucje są w języku arabskim. Często również wymagają od nas dokumentacji przetłumaczonej na ten właśnie język.

Bez wątpienia Emiraty są niezwykłe – można je kochać lub nienawidzić, ale jestem pewna, że na każdym zrobią ogromne wrażenie. 


No comments:

Post a Comment